WIELKA BRYTANIA | Prawo jazdy - czy wymienić na brytyjskie?

WIELKA BRYTANIA | Prawo jazdy - czy wymienić na brytyjskie? [25.09.2013]

Mieszkając dłuższy okres na Wyspach warto zastanowić się nad wymianą polskiego prawa jazdy na brytyjskie. Nie tylko uzyskamy oficjalny brytyjski dokument potwierdzający naszą tożsamość i miejsce zamieszkania, ale również unikniemy przykrych konsekwencji w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego w Zjednoczonym Królestwie.

 

            Polskie prawo jazdy, jako dokument wydany w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, jest uznawane na terenie Zjednoczonego Królestwa. Zgodnie z obowiązującym prawem Polacy, niezawodowi kierowcy, mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą legalnie prowadzić pojazd posiadając polskie prawo jazdy do ukończenia 70 roku życia. Potem, ze względu na wiek, trzeba przejść testy i badania, które potwierdzą naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Nie ma obowiązku wymiany polskiego prawa jazdy na brytyjskie. Czy i dlaczego więc opłaca się wymienić ten dokument?

 

Polskie a brytyjskie prawo jazdy

            Według obecnych przepisów zarówno polskie jak i brytyjskie prawo jazdy wydawane jest na okres 10 lat, po czym należy wyrobić nowe. Jednakże w odróżnieniu od polskiego prawa jazdy brytyjskie składa się z dwóch części. Pierwszą część stanowi mała plastikowa karta z naszymi danymi osobowymi i zdjęciem, czyli identycznie jak w przypadku polskiego prawa jazdy. Drugą część natomiast stanowi nieistniejący w polskich przepisach ruchu drogowego tzw. Counterpart Driving Licence. Jest to papierowy formularz formatu A4 na którym odnotowane są wszystkie wykroczenia drogowe kierowcy. Counterpart Driving Licence jest niezmiernie ważną częścią brytyjskiego prawa jazdy. Nasi rodacy posługujący się na Wyspach polskim prawem jazdy nie mają formalnego obowiązku ubiegania się o ten dokument. Warto jednak wiedzieć, że jego brak może mieć dla nas przykre konsekwencje w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego oraz w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie udowodnić, że jesteśmy w Wielkiej Brytanii w celach turystycznych.

            Posiadając polskie prawo jazdy nie mogą nam zostać naliczone punkty karne w Wielkiej Brytanii, gdyż nie jesteśmy zarejestrowani jako kierowcy w Driving and Vehicle Licensing Agency (DVLA), brytyjskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za pobieranie podatku drogowego i wydawanie praw jazdy. Nie oznacza to jednak, że unikniemy kary. Nasza sytuacja będzie zależała zarówno od rodzaju wykroczenia jak i od wyrozumiałości służby drogowej. W najgorszym wypadku sprawa będzie skierowana do sądu, gdzie do zapłaty, oprócz wysokość wystawionego mandatu, będziemy musieli zapłacić koszta postępowania sądowego. Pośrednim rozwiązaniem jest zwrócenie się z DVLA z prośbą o rejestrację i nadanie numeru kierowcy na terenie Wielkiej Brytanii, przez co otrzymamy wspomniany Counterpart Driving Licence, który będziemy okazywać służbom drogowym w Wielkiej Brytanii wraz z polskim prawem jazdy. Aczkolwiek decydując się na tą opcję pozbawiamy się kilku istotnych korzyści, jakie mielibyśmy wymieniając nasze prawo jazdy na brytyjskie.

 

Plusy i minusy

            W Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkańcy nie posiadają dowodów osobistych, brytyjskie prawo jazdy jest traktowane jako dokument tożsamości oraz potwierdzenie naszego adresu zamieszkania. Możemy legitymować się nim w banku chcąc otworzyć konto czy też odbierając przesyłkę na poczcie. Nie musimy zdawać żadnego egzaminu by wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie. Wymiana następuje automatycznie po uregulowaniu opłaty administracyjnej w wysokości 50 Ł. Nasze nowe prawo jazdy będzie nas uprawniało do kierowania takimi samymi pojazdami, na które zostało wystawione polskie prawo jazdy. Co więcej, posiadając kat. B dostajemy automatycznie dodatkowe uprawnienie na prowadzenie motocykli (kat. A). Kolejnym plusem jest niższy koszt ubezpieczenia pojazdu. Posiadając brytyjskie prawo jazdy (full-UK driving licence) zapłacimy mniej niż gdybyśmy zgłosili się do brytyjskiego ubezpieczyciela posiadając polski dokument.

            Jakie są minusy? Niezależnie od tego, czy wymienimy nasze polskie prawo jazdy na brytyjskie, czy też zatrzymamy polskie a tylko zarejestrujemy się w DVLA, będziemy podlegać regulacjom brytyjskiego ruchu drogowego. To oznacza, że nie możemy przekroczyć limitu 12 punktów karnych (w okresie 3 lat) by nie utracić naszego prawa jazdy. Punkty karne zdobyte na Wyspach nie są sumowane z punktami karnymi nałożonymi w Polsce i odwrotnie. Nie ma umowy między państwami, która regulowałaby te kwestie.

 

Jak wymienić?

            Należy pobrać i wypełnić darmowy formularz D1, który dostępny jest na poczcie. Formularz możemy również zamówić na adres zamieszkania przez internet na stronie www.gov.uk/dvlaforms . Składa się on z dwóch stron A4, z których pierwszą należy wypełnić podając swoje dane osobowe, zaznaczyć opcję chęci wymiany prawa jazdy na brytyjskie oraz wkleić nasze zdjęcie (twarzą do środka formularza). Dołączona fotografia musi odpowiadać wymiarom podanym na formularzu, aczkolwiek niekoniecznie musimy udawać się w tym celu do fotografa. Można ją zrobić w automatach fotograficznych w centrach handlowych lub supermarketach, które wyposażone są w programy do wykonywania zdjęć do dokumentów. Na drugiej stronie pobranego formularza D1 znajdują się informacje i wskazówki jak należy wypełnić formularz. Nie jest ona nam potrzeba, więc przed wysłaniem formularza należy ją oderwać wzdłuż perforacji.

            Do tak przygotowanego formularza musimy dołączyć nasze polskie prawo jazdy, dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz czek wystawiony na DVLA Swansea na kwotę 50 Ł. Inną formą zapłaty za wymianę dokumentu jest przekaz pocztowy (postal order). Dokumenty należy wysłać listem poleconym (recorded special delivery) na adres DVLA Swansea, SA99 1BT. Jeśli obawiasz się, że twoje dokumenty zostaną zgubione podczas przesyłki, możesz udać się do jednego z lokalnych oddziałów DVLA (znajdziesz je na stronie www.gov.uk/dvla-offices wpisując swój kod pocztowy), gdzie za kilka dodatkowych funtów twój dokument tożsamości zostanie zeskanowany na miejscu i nie będziesz już musiał go wysyłać pocztą. Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy to około 3 tygodni.

            Co z naszym polskim prawem jazdy, które wysłaliśmy do DVLA? Nie ulega ono zniszczeniu. Zostanie odesłane do Polski do urzędu komunikacji w którym zostało wystawione. W momencie powrotu do kraju możemy zwrócić się o ponowną zamianę brytyjskiego prawa jazdy na polskie.

Więcej informacji:

www.gov.uk/browse/driving/driving-licences

 

Małgorzata Radomska

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 251, str. 8

www.pracainauka.pl

Powrót


euro-punkt.pl on Facebook