Warto zobaczyć

Londyn i jego zabytki

 

Niewątpliwe Londyn jest jedną z największych aglomeracji świata i największym centrum finansowym. Jest miastem bardzo ciekawym i różnorodnym nie tylko pod względem swojej bogatej historii ale też architektury, w którym miksują się nowe budowle ze starymi. Swoim pięknem przyciąga rzesze ludzi i tylko on jest zamieszkiwany przez wszystkie narodowości świata. Rocznie przyciąga ok. 30 mln turystów.

 

Bogactwa jakie można zobaczyć to m. in. Big Ben, którego nazwa pochodzi od wielkiego dzwonu zegarowego. Zadziwia swoimi rozmiarami – jego wysokość to 95,7 m. i waży aż 13,8 tony. Zapalona latarnia na jego szczycie mówi o odbywającym się posiedzeniu w parlamencie.

 

 

Katedra Westminsterska - wybudowana w 1894r. w stylu neo-bizantyjskim jest głównym kościołem katolickim w Anglii. Wieża katedry ma 83 m. wysokości a sama katedra może pomieścić aż 1200 siedzących.

 

Tower – twierdza, słynne więzienie i zarazem pałac zbudowany przez Wilhelma Zdobywcę w XI w.

 

Tower Bridge – zwodzony most zbudowany w stylu wiktoriańskim w roku 1894. Umożliwia przepływanie statkom oceanicznym do 60 m. wysokości powyżej poziomu wody. Obecnie trzeba mieć szczęście by trafić na otwarty, ponieważ otwierany jest tylko 400 razy na rok.

 

Katedra Świętego Pawła datowana na początek VII wieku. Jej ogromne rozmiary sięgają 220 – 110 m. Z jej szczytu można obejrzeć panoramę Londynu.

 

Buckingham Palace jest oficjalną rządową rezydencją Królowej Elżbiety II.

 

Trafalgar Square – jest to plac, który znajduje się w centralnym Londynie. Budowa została rozpoczęta w 1829 roku. a w 1843 na środku ustawiono 55 metrową Kolumnę Nelsona. Plac zdobią również fontanny sir Lutyensa. Wszystkiego strzegą cztery ogromne lwy odlane z  metalu.

 

The British Museum – zalicza się do jednych z największych muzeów świata a założono je w 1753 roku. Obecnie zgromadzonych jest w nim ponad 6 milionów eksponatów. Niestety wszystkich eksponatów nie można oglądać, ponieważ z braku miejsca przechowuje się ich część w podziemiach.

 

Muzeum Historii Naturalnej – to właśnie tutaj znajduje się galeria dinozaurów i również tutaj, można prześledzić ewolucję człowieka (potwierdzającą teorię Darwina).

 

Greenwich – jest dzielnicą Londynu, w której znajduje się zbudowane przez Króla Karola II dawne Królewskie Obserwatorium, której celem było poszerzanie wiedzy geograficznej. Przez to właśnie obserwatorium przebiega południk zerowy, zostało jednak przeniesione z uwagi na bliskość centrum miasta (co utrudniało obserwacje), zaś w jego budynku mieści się obecnie muzeum astronomiczne.

 

Wimbledon – kort, na którym odbywa się jeden z turniejów Wielkiego Szlema – mistrzostwa Anglii, uznawane nieoficjalnie jako mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

 

Hyde Park – rozciąga się na obszarze 2,5 kilometra kwadratowego. Powstał w 1536 roku. Jego założycielem jest Henryk VIII. Przed północno-wschodnim rogiem parku znajduje się przeniesiona w 1851 roku z Pałacu Buckingham brama. Przez pewne niedoptarzenia okazało się, że jest za wąska dla królewskiej karety, dlatego właśnie trafiła przed Hyde Park.

 

 

Birmingham

Kolejne miasto warte odwiedzenia. Leży nad rzeką Rea i jest jednym z największych miast Anglii. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (m.in. zakłady Rovera i Cadbury) oraz kulturalnym (np. Led Zeppelin).

 

 

Sheffield

Powszechnie uważane za jedno z najbardziej zielonych miast w Anglii. Niemalże 35% jego powierzchni znajduje się na terenie parku narodowego Peak District. Jest do tego czwartym co do wielkości miastem w kraju i ma charakter akademicki, łącznie studiuje tu prawie 50.000 studentów.

 

 

Manchester

Został zbudowany niedaleko twierdzy rzymskiej. W XIX wieku był stolicą światowego przemysłu włókienniczego. Po rewolucji przemysłowej, pozostał do dziś drugim co do wielkości centrum handlowym w kraju. W mieście można zwiedzić na przykład gotycki ratusz, zbudowaną w gotyckim stylu katedrę z XV wieku oraz gregoriańskie budynki z XVIII.

 

 

Bristol

W XII wieku był bardzo ważnym miastem portowym, przez które przechodziła większość handlu z Irlandią. Słynie z najstarszej sceny teatralnej Bristol Old Vic, która została zbudowana w 1743 roku. Warto zobaczyć Katedrę Bristolską z XII wieku oraz znany w całym Zjednoczonym Królestwie Clifton Suspension Bridge, zbudowany jeszcze w XIX wieku.

 

 

Norwich

W mieście znajduje się aż 30 kościołów parafialnych oraz katedra, której budowa była rozpoczęta już w XIII wieku.W Cobbled Elm Hill można zobaczyć architekturę XIV i XVIII wieczną. Znajduje się tu również fabryka musztardy - Coleman's Mustard factory - która produkuje musztardę od 1814 roku.

 

Warto zwiedzić również najsłynniejsze i najbardziej renomowane uczelnie w Wielkiej Brytanii Oxford i Cambridge.

Według rankingu przygotowanego w 2006 przez magazyn The Times Higher Education Supplement Oxford jest trzecią, po Harvard University i Cambridge University, uczelnią na świecie.

 

Sławna na cały świat budowla Stonehenge  znajdująca się 15 km od Salisbury. Odwiedzana jest rocznie przez około 700.000 ciekawych zagadki turystów. Kamienne skupisko do tej pory jest tajemnicą nie tylko dla naukowców. Mnogość teorii powstania Stonehenge nie zmienia faktu, że brakuje konkretnych dowodów. Pewne jest, że powstawała stopniowo przez ponad tysiąc lat za pomocą ludzkich rąk. Jej specyficzna budowa wzbudza po dziś dzień podziw dla kamieniarzy sprzed 3500 tysiąca lat.

 

 

 

Źródło:

www.anglia.endi.pl/

www.wikipedia.pl/


Dla pracodawców

Skontaktujemy się z Tobą
telefonicznie w ciągu 24h!

euro-punkt.pl on Facebook