Poznaj Anglię

Anglia jest krajem historycznym, która w przeszłości była samodzielnym księstwem. To właśnie pod jej przewodnictwem zostało przeprowadzone zjednoczenie wszystkich części dzisiejszej Wielkiej Brytanii.

Obecnie jest jedną z części Zjednoczonego Królestwa obejmująca południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Często w języku potocznym popełniamy błąd określając całą Wielką Brytanię mianem Anglia. Tym bardziej, że zarówno Szkocja, Walia i Irlandia Północna szczególnie podkreślają swoją odrębność i, tak samo jak Anglia, wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa.

 

Anglia, której stolicą jest Londyn, graniczy od zachodu z Walią, a od północy ze Szkocją. Kraj ten oblewany jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie oraz Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Jej patronem jest św. Jerzy.

 

Podział administracyjny

Jest dosyć skomplikowany i różnorodny, ale najwyższą i najważniejszą jednostką samorządu terytorialnego jest region. Oto one:

 1. London,
 2. South East,
 3. South West,
 4. West Midlands,
 5. North West,
 6. North East,
 7. Yorkshire i Humber,
 8. East Midlands,
 9. East of England.

 

Każdy z wyżej wymienionych regionów dzieli się na 39 hrabstw oraz 7 hrabstw metropolitalnych.

 

Anglia jest jedynym krajem Wielkiej Brytanii, który nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. Wobec tego członkowie parlamentu, którzy pochodzą spoza Anglii mają wpływ na sprawy wewnętrzne Anglii.

 

Ciekawostki dotyczące Anglii

 1. Anglia bywa nazywana 'Albion' od czasu gdy Rzymscy najeźdźcy zobaczyli białe klify w Denwer.
 2. Stolica Anglii, leżąca nad Tamizą 60 km od morza, zawdzięcza swą nazwę 'Londinium' – Rzymianom.
 3. Zamek Windsor położony w mieście Windsor (hrabstwo Berskshire w Anglii) jest największą i najstarszą rezydencją królów angielskich od 1110 roku pozostającą wciąż w użyciu.
 4. Południowe wybrzeże GB jest nazywane angielską rivierą, ludzie zamieszkują tam po przejściu na emeryturę ze względu na ciepły klimat i brak przemysłu ciężkiego.
 5. Rugby jest narodowym sportem w Walii.
 6. Wielka Brytania jest jedynym krajem, który nie posiada napisanej konstytucji. Posiada za to zbiór historycznych dokumentów, takich jak 'Magnacarta' z 1215 roku, które są podstawą konstytucyjną.
 7. Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest ponad prawem, jest głową Kościoła Narodowego Anglii oraz przywódcą sił zbrojnych.
 8. W Anglii nie ma dowodów osobistych.
 9. Anglicy są bardzo uprzejmym narodem, bowiem na drogach poruszają się z rozwagą i kulturalnie w stosunku do innych uczestników ruchu.

   

  Źródła:

  www.gimchawa.scholaris.pl/

  www.wikipedia.pl/

  www.anglia.endi.pl/

  www.turystyka-anglia.infnews.pl/

  www.anglia.zachlebem.info/    

  www.england.pl/inf_ogolne.htm  Dla pracodawców

  Skontaktujemy się z Tobą
  telefonicznie w ciągu 24h!

  euro-punkt.pl on Facebook